Zwrot podatku maltańskiego jako przychód z udziału w zyskach osób prawnych w CIT oraz zastosowanie zwolnienia - Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.79.2021.13.BG
Zwrot podatku dochodowego od osób prawnych uzyskany przez zagraniczną spółkę zależną i przekazany spółce dominującej będącej polskim rezydentem podatkowym może być uznany za przychód z udziału w zyskach, korzystający ze zwolnienia na mocy art. 20 ust. 3 ustawy o CIT.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym była kwalifikacja podatkowa środków finansowych przekazanych polskiej spółce przez jej maltańską spółkę-córkę. Chodziło o ustalenie, czy zwrot podatku dochodowego uzyskany przez spółkę-córkę na Malcie i przekazany polskiemu podmiotowi stanowi przychód z udziału w zyskach, który podlega opodatkowaniu w Polsce, oraz czy może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 20 ust. 3 ustawy o CIT (podatkowej osób prawnych).
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy początkowo uznał, że przekazane środki od maltańskiej spółki-córki nie stanowią przychodu z udziału w zyskach dla polskiego podatnika i nie mogą korzystać z przewidzianego zwolnienia podatkowego. Tymczasem, po odwołaniach i wyrokach sądowych, rozstrzygnięcie zostało zmienione. Wojewódzki Sąd Administracyjny, a później Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że środki przekazane przez maltańską spółkę-córkę polskiemu podmiotowi, będące efektem zwrotu podatku na Malcie, stanowią przychód z udziału w zyskach, który można klasyfikować jako podlegający zwolnieniu z art. 20 ust. 3 ustawy o CIT. W efekcie organ podatkowy zmienił swoje stanowisko i uznał, że interpretacja pierwotna była błędna.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 25 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 28 września 2021 r. sygn. akt I SA/Kr 765/21
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
