Zastosowanie kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń z czynności niemających charakteru pracy twórczej zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PIT - Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.305.2025.2.PR
Do przychodów z pracy niemającej charakteru twórczego, koszty uzyskania przychodów określane są według art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; w przypadku pracy twórczej, przy spełnieniu warunków, można stosować 50% koszty uzyskania.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym było ustalenie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów od części wynagrodzenia uzyskanego z pracy twórczej inżyniera, która jest wynagradzana w sposób ustalony w umowie o pracę. Problem dotyczył także przychodów niebędących w związku z pracą twórczą i zastosowania wobec nich standardowych kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy rozstrzygnął, że do przychodów z wynagrodzeń za pracę twórczą można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, jeżeli praca ta jest udokumentowana, a prawa autorskie są przekazywane pracodawcy. Natomiast do przychodów z pracy niemającej charakteru twórczego należy stosować standardowe koszty uzyskania określone w art. 22 ust. 2 ww. ustawy. Organ podkreślił znaczenie prawidłowej ewidencji czasu pracy i jednoznacznego rozdzielenia przychodów, co umożliwi zastosowanie preferencyjnego rozliczenia dla pracy twórczej. Decyzja opierała się na interpretacji przepisów dotyczących źródeł przychodów i zasad ustalania kosztów uzyskania ich w ramach stosunków pracy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej możliwości zastosowania do wynagrodzeń będących przychodem z innych czynności niemających charakteru pracy twórczej kosztów uzyskania przychodów wynikających z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
